NEDĚLE 29. ZÁŘÍ


STARÉ PURKRABSTVÍ KOMUNITNÍ STAN ŠAPITÓ SACRED DANCE
CHILL-OUT / LOUKA
10h OSOBNÍ DŮM A RODOVÁ ZAHRADA (Petr Hájek) HATHA JÓGA (Martina Doležalová)
11h OSTROVNÍ ELEKTRÁRNA – SYSTÉMY OD 30 DO 300TIS. (Pavel Černý) PORADNÍ KRUH

(Lenka Kočí a další)
AKROJÓGA (Mirka Papajíková)
12h LABORATOŘ ZELENÉ NINY (hravá zeleninová dílna pro děti) PROJEKT PRALES DĚTEM (Alena Tonzarová)
13h EKOLOGICKÉ POHŘEBNICTVÍ (Ke kořenům) VILA FLORA (Hynek Opolecký) HUDBA DÚHY (koncert Evička Jelena & Straky)
14h ZAHRADNÍK VE MĚSTĚ (Ivana Mertová) VIZE EKOVESNICE (Petr Hájek) CESTA ZA SVATÝM GRÁLEM S GUYEM BARRINGTONEM (hudební doprovod Vojta Violinist, Štěpán Štochl, Viktor Vlk)VSTUPENKY BRÁNY ŽIVOTA – POROD, POTRAT A UMÍRÁNÍ (Anna Vršnik)
15h SOBĚSTAČNOST VE MĚSTĚ (KONFERENCE) PROTKÁNÍ SÍTĚ (SoMA) SUN VENUS (taneční vystoupení)
16h diskuse a sdílení zkušeností

JÓGA SMÍCHU (David Zahradník)
17h ZAKONČENÍ FESTIVALU
18h KONCERT TIBETSKÝCH MÍSZRUŠENO PRO NEMOC

PÁTEK —                                SOBOTA —

***

STÁLÝ PROGRAM

***

DÍLNY NA STÁNCÍCH:

  • VILA FLORA/GASTRO: WORKSHOP FERMENTACE (neděle od 11h, 150 Kč)
  • NABOSO: VÝROBA SANDÁLŮ HUARACHE (průběžně, 2 hodiny, 500 Kč)
  • INBIO: TVORBA Z OVČÍ VLNY (průběžně, 40 minut, 150 Kč, vhodné i pro děti)
  • MALOVALO.CZ: MALOVÁNÍ NA BIO TEXTIL (průběžně, cena dle textilu)
  • HERBÁRIUM: VÝROBA OSOBNÍHO PARFÉMU (průběžně, max. 2 osoby, 100 Kč)
  • CESTA KE ZMĚNĚ: MĚŘENÍ METABOLISMU A HYDRATACE PLETI (průběžně, 0 Kč)
  • DĚTSKÉ TÝPÍ: tvořivé a hravé recyklační dílny „JÁ NA TOM DĚLÁM“, „DOBRODĚJ“ – výroba peněženek z audiokazet a pásky z cyklopneu, plstění, LABORATOŘ ZELENÉ NINY (průběžně, 0 Kč)
  • MALOVÁNÍ HENNOU (průběžně v parku)

***

OSOBNÍ DŮM A RODOVÁ ZAHRADA – přednáška

KDO: Petr Hájek, http://atelierhajek.blogspot.com/

KDY: neděle 10:00 – 11:00

KDE: sál Starého Purkrabství

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

Jak vytvořit domov v souladu s přírodou.
Je člověk přírodní bytostí? Může člověk se svými současnými potřebami žít v lůně přírody anebo musí už navždycky žít v koncentrovaných lidských sídlech? Přírodní bydlení pro přírodní lidi“

Petr projektuje, realizuje a bádá nejen v oblasti stavby domu. Nachází také porozumění původnímu záměru Stvoření na planetě Zemi a objevuje úlohu člověka v tomto příběhu. Vnímá člověka jako přírodní bytost s velkou tvůrčí mocí, která se historickým procesem učí objevovat i vytvářet harmonii v přírodním Ráji. V tvorbě permakulturního lidského domova jako zdravého přírodního biotopu vidí východiska z mnoha krizí, kterým v této době čelíme.

***

OSTROVNÍ ELEKTRÁRNA PODROBNĚ – SYSTÉMY OD 30TIS. PO 300TIS. – přednáška

KDO: Pavel Černý, http://vetrnekolo.cz

KDY: neděle 11:00 – 12:30

KDE: sál Starého Purkrabství

ZA KOLIK: 120 Kč

Pavel Černý z Chocně postavil energeticky soběstačnou dřevostavbu, do níž nevedou žádné kabely ani trubky z venku, neplatí žádné inkaso. Voda je z vrtu, elektřina z ostrovní fotovoltaické elektrárny, teplo ze slunce nebo ze dřeva v kamnech. Unikátní stavba byla oceněna v rámci projektu Obnovitelné desetiletí.

***

EKOLOGICKÉ POHŘEBNICTVÍ – přednáška

KDO: Ke kořenům, www.kekorenum.cz

KDY: neděle 13:00 – 14:00

KDE: sál Starého Purkrabství

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

Až umřu, zasaďte na mně jabloň… Věděli jste, že i pohřeb může být eko, Do It Yourself, zero-waste a s příběhem? Organizace Ke kořenům oživuje a ozeleňuje české pohřební rituály. Před čtyřmi lety založili první český přírodní hřbitov Les vzpomínek, kde se popel zemřelých ukládá ke kořenům stromů. Jedinečné pohřby organizují nejen v Lese, ale také na jiných neobvyklých místech – v kavárně, na zahradě či třeba na louce.

Co se na přednášce dozvíte?
– jak si můžete zorganizovat pohřeb, který je osobitý, smysluplný a zároveň ekologický
– jak si o „těžkém“ tématu povídat s lehkostí
– jak příroda pomáhá léčit zármutek
+ klimatické okénko: jak pohřbívat v době klimatické krize

Přednášku povede jedna ze zakladatelek Ke kořenům Blanka Javor Dobešová. Přírodní pohřebnictví objevila na vysoké škole a byla to pro ní láska na první pohled. Nyní je ekofunebračka na plný úvazek – doprovází pozůstalé, mluví na pohřbech, stará se o Les vzpomínek a lektoruje „smrťácké“ workshopy. Věří, že i ke smrti je možné přistupovat moudře, otevřeně, kreativně a hravě.

***

ZAHRADNÍK VE MĚSTĚ – přednáška

KDO: Ivana Mertová, www.permakulturacs.cz

KDY: neděle 14:00 – 15:00

KDE: sál Starého Purkrabství

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

Přijďte na přednášku o tom, jak pěstovat ve městě, když máte k dispozici jen malou zahrádku nebo možná ani tu ne, a musíte vystačit s balkónem nebo okenním parapetem.
Několik experimentuju s pěstováním užitkových (=jedlých) rosltin na balkóně, dělá mi to radost a chci se o ni podělit.

***

SOBĚSTAČNOST VE MĚSTĚ – konference

KDO:

KDY: neděle 15:00 – 18:00

KDE: sál Starého Purkrabství

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

***

KOUZLO ZVUKU – zrušeno pro nemoc

KDO: František Horváth, www.kouzlozvuku.cz

Koncert tibetských zpívajících mís, neboli relaxačně meditační zvuková seance, je určena všem, kteří si chtějí zvuk těchto prastarých nástrojů vychutnat do hloubky.

Tóny tibetských zpívajících mís dokážou naší moderním životem přetíženou mysl rychle a příjemně zklidnit, čímž se mysl uvolní, odpočine si a umožní i zbytku těla se zregenerovat. Ať už meditujete pravidelně nebo slovo meditace slyšíte poprvé, může pro vás být setkání se zvukem tibetských mís v mnoha ohledech velice přínosné ba hluboce transformativní.

Orchestr tibetských mís bude svým zvukem majestátně doplňovat metrový Gong.

***

HATHA JÓGA

KDO: Martina Doležalová, http://martinadolezalova.cz/joga/

KDY: neděle 10:00 – 11:00

KDE: Šapitó Sacred Dance

ZA KOLIK: 140 Kč

Jogínka a spisovatelka Martina Doležalová, která s jógou, zpěvem manter a zvukovou terapií objela svět, povede šedesátiminutovou lekci ve stanu Sacred Chants.
Lekce bude zahrnovat vstupní meditaci, pránájámu, ásány a závěrečnou relaxaci v doprovodu léčivé zvukové terapie. Jedná se o multilevel class (různé úrovně praxe), která je vhodná pro praktikující různého věku i pokročilosti praxe.

Držitelka certifikace Yoga Alliance, která vyučuje v různých zemích světa, od Bali a Dubaje až po Austrálii, Jižní Ameriku a Jihovýchodní Asii, se specializuje se na Hatha jógu, Jin a Restorativní jógu, Vinyasu a Tantra jógu. Vede jóga retreaty a workshopy odkazující k šamanismu kmenových kultur a působí v kurzech pro budoucí učitele jógy.

Co s sebou: jógamatka, pohodlné teplejší oblečení vhodné k cvičení

***

LABORATOŘ ZELENÉ NINY – hravá zeleninová dílna pro děti

KDO: Marta Fleischhansová, www.rawberry.cz

KDY: neděle 12:00 – 13:00

KDE: Šapitó Sacred Dance

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

Věk 5-10 let, mladší děti v doprovodu rodičů.
Zelená Nina přichází z Království zeleniny, aby dětem přiblížila fascinující a barevný svět, ve kterém žije. S pomocí skřítkovských zeleninových čepic se děti naučí rozeznávat jednotlivé druhy zeleniny, dozví se proč je dobré zeleninu jíst, a různé zajímavosti.

Děti vykrajují obrázky a mandaly z plátků zeleniny a z mořských řas, na spiralizéru vytvářejí okurkové špagety, barví přírodní šťávou z řepy, červeného zelí, kurkumy a vše s radostí konzumují. Pro starší děti je připravený zeleninový kvíz.

***

CESTA ZA SVATÝM GRÁLEM S GUYEM BARRINGTONEM (živý hudební doprovod INNER JAM: Vojta Violinist, Štěpán Štochl, Viktor Vlk & Lu)

KDY: neděle 14:00 – 16:30

KDE: Šapitó Sacred Dance

ZA KOLIK: 350 Kč v předprodeji, za 400 Kč na místě

Dorazí Guy Barrington a bude se tančit. Guy nás provede našimi těly, našimi kořeny a taky našimi Vesmíry. Guy ve svých workshopech vezme tanečníky za ruku a dovede až před bránu vlastního srdce – v takovou chvíli je už složité uhnout a nevystoupat na Nebesa autenticity.
Pro ty zvláště otrlé, kteří by i přes průvodcovo světlo dokázali zůstat ve tmě vlastní mysli; pro odkrytí tajemství strachu z útočícího hada, jež je v první řadě pouhým lanem; pro dokonalý zážitek kvetoucí individuality zazní Hudba. Vojta, Štěpán a Viktor – tři rytíři – a Lu, doprovodí Guye a celou družinu tanečníků na výpravě za znovunalezením Svatého Grálu – našeho Srdce.

***

PRALES DĚTEM – představení projektu

KDO: Aneta Tonzarová, www.pralesdetem.cz

KDY: neděle 12:00 – 13:00

KDE: Chill-out pod plachtou

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

Jsme obyčejní, ale nelhostejní lidé z České republiky, kteří se na základě osobních zkušeností a tíživých informací o stavu světové divoké přírody, rozhodli přestat nečinně přihlížet a učinili nelehký životní krok. Z konzumního způsobu života jsme přesedlali na cestu ohleduplnosti, přirozenosti a ochrany živých bytostí, které tu společně s námi žijí. Naše cesta nás zavedla až do daleké Indonésie na Sumatru, kde jsme pochopili důležitost zachování deštných pralesů a nenahraditelnost kolébky života pro naši společnou budoucnost. Jsme si vědomi reálné situace kolem nás, ale věříme, že náš osobní příklad může otevírat lidská srdce a mysl.

***

HUDBA DÚHY – koncert

KDY: neděle 13:00 – 14:00

KDE: Chill-out pod plachtou

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

Hudbadúhy je Evička Jelenová a Straky. Sme potulní muzikanti hrajúci piesne v 11-tich jazykoch z rôznych kútov sveta. Piesne k nám prichadzajú spontánne na cestách od lokálnych ľudkov a iných potulných muzikantov. Hráme ethno-folk, rainbow, gypsy, reggae, piesne inšpirované láskou a krásami matky zeme.

***

BRÁNY ŽIVOTA – POROD, POTRAT A UMÍRÁNÍ

KDO: Anna Vršnik (www.annavrsnik.cz)

KDY: neděle 14:00 – 15:00

KDE: Chill-out pod plachtou

ZA KOLIK: dobrovolný vědomý příspěvek

O porodu toho moc nechci vědět, abych se nevystrašila. Lékaři mě odrodí, oni tomu rozumí líp, než já. Porod bolí, ale já to nějak přetrpím. Už se těším, až se konečně pořádně vyspím.“

O potratu se nemluví. Určitě jsem udělala něco špatně, že jsem to způsobila. Nejsem schopná ani donosit dítě. Pořídím si hned další miminko, abych to přebila.“

Už jen při psaní těchto častých výroků žen, které procházejí porodem či potratem, se mi svírá srdce. Oba tyto prožitky vždy bývaly přirozenou součástí ženských životů. Nebyly vždy uzavřeny za nemocniční zdí a obklopeny spoustou mýtů, polopravd či rozpačitým tichem. I když porodnost v posledních letech klesá, pořád porodem a potratem projde většina českých žen.

Je jen na nás, jak využijeme jejich potenciál. Porodní a potratová zkušenost může být buď krásná, anebo bolestná. Ale ať je jakákoli, můžeme ji využít pro setkání s vlastní ženskou moudrostí. Může nás posílit, uzdravit a pomoci nám uvědomit si, co je v životě vlastně důležité.

Na besedě si popovídáme o tom, které momenty porodu a potratu jsou klíčové pro naše vnímání se jako ženy. Jak jimi projít tak, aby nás posílily. Poradíme si, jak zpracovat těžší zážitky, pokud neproběhlo vše podle našich představ. Dotkneme se i tipů, jak zpracovat bolestné události, kterých se dlouhodobě nemůžeme zbavit.

Těším se na setkání, Ania

Průvodkyně žen cestou za spokojenějším životem, odbornice na ženskou citlivost, dula. V Praze pořádá přednášky, provází těhotenstvím, porody a umíráním.

Věří, že pro šťastnější život stačí, když budeme zvyšovat svoji citlivost a konečně tak uslyšíme hlas našeho vnitřního vedení.

***

PORADNÍ KRUH – WAY OF COUNCIL – workshop

KDO: Lenka Kočí a další (http://naturalspirit.cz)

KDY: neděle 11:00 – 12:30

KDE: Komunitní stan

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

***

VILA FLORA – představení projektu

KDO: Hynek Opolecký (www.vilaflora.cz)

KDY: neděle 13:00 – 14:00

KDE: Komunitní stan

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

Naše tajná mise je žít v lidštější společnosti. Začínáme od nás samých, a to začleňováním filosofie aktivního nenásilí do více a více aspektů každodenního života.

Představujeme Vilu Flora jako vzdělávací centrum a interaktivní prototyp domova v souladu se svým okolím a vývojem. Rádi bychom, aby Vila fungovala jako celistvý organismus využívající energii slunce, vody, kompostu, výhonků, fermentace a ovoce, a zároveň síly pohybu, pozornosti, čistoty a rozmanitosti.

Naším záměrem je, aby (se) zde lidé učili, jak žít jednoduše a v souladu se sebou samým, svým tělem a okolním světem. Vzděláváme se v soběstačnosti vycházející z osobního rozvoje a rozvíjíme způsob, jak může komunita zajistit bohatství všech jednotlivců.

***

VIZE EKOVESNICE – sdílení

KDO: Petr Hájek

KDY: neděle 14:00 – 15:00

KDE: Komunitní stan

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

***

PROTKÁNÍ SÍTĚ – sdílení

KDO: SoMA

KDY: neděle 15:00 – 16:00

KDE: Komunitní stan

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

***

AKROJÓGA – cvičení

KDO: Mirka Papajíková,  http://mirkapapajikova.cz/

KDY: neděle 11:00 – 12:00

KDE: Louka mezi sochami

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

***

SUNVENUS – taneční vystoupení

KDY: neděle 15:00 – 15:30

KDE: Louka mezi sochami

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

***

JÓGA SMÍCHU – cvičení/setkání

KDO: David Zahradník, www.jogasmichu.cz

KDY: neděle 16:00 – 17:30

KDE: Louka mezi sochami

ZA KOLIK: dobrovolný příspěvek

Ponoříme se do víru radosti, smíchu a uvolnění. Skrze naše těla se postupně dostaneme k podstatě nás samých a to prostřednictvím nespoutaného smíchu a uvolnění. Propojíme se univerzálním jazykem, jímž je právě smích beze slov.

Jóga smíchu je unikátní koncept, ve kterém se každý dokáže smát bez důvodu, tedy bez použití vtipu, komedie nebo humoru. Je založený na vědecky ověřeném faktu, že naše tělo nedokáže rozlišit mezi předstíraným a skutečným smíchem, pokud k tomu přistupujeme dobrovolně. Pozitivní účinky a přínosy smíchu jsou shodné. Smích pak vyvoláváme pomocí speciálních technik neboli „smíchocviků“, které jsou založené na skupinové dynamice, očním kontaktu a dětské hravosti, což po chvilce vede ke skutečnému spontánnímu a nakažlivému smíchu.

***

Změna programu vyhrazena. Festival se koná za každého počasí.