PERMAKULTURA – REVOLUCE PŘEVLEČENÁ ZA ZAHRADNIČENÍ

Posted by on Srp 26, 2018 in Nezařazené | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem PERMAKULTURA – REVOLUCE PŘEVLEČENÁ ZA ZAHRADNIČENÍ

NEDĚLE 15h – 17h, Šapitó

aneb jak uplatnit principy permakultury v každodenním životě

podle Billa Mollisona, jednoho ze zakladatelů permakultury, spočívá zásadní klíč k trvale udržitelnému způsobu života ve schopnosti nahradit konkurenci spoluprací. Permakultura vznikla v 70. letech minulého století v reakci na první ekologické i ekonomické krize jako systém poskytující praktické odpovědi, jak si zachovat hojnost, které jsme jako lidská kultura dosáhli, a zároveň neničit základní zdroje, na kterých jsme životně závislí. Spontánně se toto hnutí rozšířilo po celém světě. Základní permakulturní principy totiž mohou využívat jak jednotlivci, tak komunity, a dokonce i celá města, potažmo lidská společnost jako taková.

Permakultura zásadně proměnila můj život na cestě k hojnosti a udržitelnosti na základě spolupráce s přírodou i s lidmi. Během společného setkání budu sdílet své zkušenosti a praktické tipy, jak využívat potenciál, který máme k dispozici.

Adéla Hrubá již více než 10 let žije se svojí rodinou na polosamotě v podhůří Orlických hor, kde hospodaří na zhruba hektarovém pozemku. Její zahrada je v síti Ukázkových permakulturních projektů pod názvem Zahrada na kopci (https://www.permakulturacs.cz/project/38/zahrada-na-kopci). Pěstuje a semenaří pro o.p.s. Gengel staré a netradiční druhy rostlin (více než 70 odrůd), spustila projekt pro školy Staré odrůdy do škol (http://gengel.cz/content/57-prehled-projektu-stare-odrudy-ve-skolach) a iniciovala založení komunitní zahrady na pěší zóně v Žamberku (Zahrada bez plotu). V současné době je členkou týmu mezinárodního projektu Children in permaculture (www.childreninpermaculture.com), jehož cílem je integrovat permakulturu a zásady udržitelného způsobu života do školních osnov a vytvořit k tomu potřebné materiály. Absolvovala praktický kurz permakultury u Seppa Holzera, Úplný kurz permakulturního designu u Tomase Remiarze, Učitelský kurz permakultury u George Sobola a několik kurzů specializovaných na sociální permakulturu (např. Dragon Dreaming, sociokracie). Vede kurzy permakultury, pořádá happeningy a osvětové přednášky pro širokou veřejnost a věnuje se poradenské a konzultační činnosti.

Kapacita 50 osob.

Vstupné dobrovolné.

Hobití domek

permakultura